Mimo, że Jedi służyli jako dowódcy wojskowi podczas Wojen Klonów, to właśnie klony ucieleśniały Wielką Armię Republiki. Przejście z fazy I do fazy II pancerza oznaczało znaczącą zmianę w wyglądzie żołnierzy-klonów, nieco odbiegając od ich początkowego przedstawienia podczas Pierwszej Bitwy o Geonosis. Dzisiaj zagłębiamy się w unikalne cechy każdej fazy i poznamy różnice pomiędzy pancerzami Klonów w Gwiezdnych Wojnach.
Widzowie Gwiezdnych Wojen z koncepcją klonów i samą wojną mogli się zapoznać przy okazji premiery Nowej Nadziei, kiedy to Luke zapytał Obi Wana, czy ten walczył w Wojnach Klonów. Ponad dwie dekady później George Lucas wypuścił na rynek Atak Klonów, a następnie, w 2008 roku, serial animowany Gwiezdne wojny: Wojny klonów, który pozwolił fanom na głębszą eksplorację tematu. Serial w dużej mierze skupiał się na epickich bitwach, ale fani nieoczekiwanie przywiązali się też do samych postaci klonów oraz ich – mimo wszystko – indywidualności. Przez siedem sezonów, a także kolejnym spin offom serii widzownie mogli też obserwować ewolucję zbroi klonów.
Zbroja w Fazie I
W Gwiezdnych Wojnach, części II – Atak klonów widzowie po raz pierwszy zostali zapoznani z klonami, którzy nosili zbroję z Fazy I. Ta zbroja, charakteryzująca się surową białą i opływową konstrukcją, przypominała Mandalorianską zbroję szablonu, Jango Fetta. Na rozkaz Dartha Tyranusa Kaminoanie wykorzystali Jango Fetta jako wzór dla Wielkiej Armii Republiki, przyjmując jego mandaloriańską zbroję jako pierwowzór zbroi żołnierzy-klonów fazy I. Ta jednolitość projektu pozwoliła na wydajną produkcję masową, ponieważ wszystkie klony miały ten sam wzrost, wagę i budowę.
Zbroja fazy I, składała się z 20 kawałków kompozytu ze stopu plasoidów, zawierała kultowy hełm z wizjerem w kształcie litery T, pas narzędziowy do przenoszenia zapasowych magazynków blasterowych, racji żywnościowych i innego wyposażenia oraz buty z podeszwami o wysokiej przyczepności. Zbroja fazy I posiadała systemy podtrzymywania życia, urządzenia śledzące i łącza komunikacyjne w hełmach. Dodatkowe komponenty, takie jak makrolornetka i dalmierze, wymagały osobnych przystawek. Pancerz znajdował się pod ciśnieniem, co umożliwiło żołnierzom-klonom przetrwanie w próżni kosmicznej, co zostało pokazane w drugim odcinku serialu. Pomimo swojej wytrzymałości, pancerz fazy I został ostatecznie zastąpiony przez fazę II.
Zbroja w Fazie II
Zbroja Fazy II stopniowo zastępowała Fazę I. Mimo że nadal wykorzystywano biały plastoid, zbroja fazy II różniła się zauważalnie. Na przykład hełm nie miał spiczastego tyłu, a przód miał ulepszony filtr oddechu i wskaźnik. Jednakże w przeciwieństwie do fazy I, zbroja fazy II nie była pod ciśnieniem i wymagała zewnętrznego respiratora w środowiskach o niskiej zawartości tlenu. Poza hełmem zbroja fazy II wyróżniała się ogólną funkcjonalnością. Kaminoanie, szukając ulepszeń w stosunku do niewygodnej zbroi fazy I, zaprojektowali fazę II tak, aby była lżejsza, lepiej dopasowana i zapewniała większą ochronę. Wprowadzono również opcje dostosowywania, aczkolwiek za wyższą cenę niż w fazie I.
Faza II oznaczała wprowadzenie wyspecjalizowanych klonów, tym samym dodanie warstwy indywidualności samym klonom. Elitarne klony, takie jak Advanced Recon Commandos (ARC), były szkolone do walki i wyróżniały się naramiennikiem ARC. Klony te były wyposażone w sprzęt przeznaczony do konkretnych misji, taki jak spolaryzowane makrolornetki i hełmy ochronne. Żołnierzami ARC byli np. Rex, Echo i Fives. Inne wyspecjalizowane klony to piloci-klony w szarych kombinezonach lotniczych z aparatami oddechowymi, żołnierze szturmowi w zbrojach z czerwonymi akcentami widziani na Coruscant oraz żołnierze-klony-zwiadowcy w zbrojach kamuflażowych i dostosowanych wizjerach zapewniających lepszą widoczność.
Różnice pomiędzy pancerzami Klonów w Fazie i Fazie II
Żołnierze-klony początkowo postrzegali siebie jako przedmioty jednorazowe, stworzone do walki. Jednakże zmieniające się perspektywy w czasie wojny uwypukliły indywidualność i niepowtarzalność wielu klonów. Najbardziej znaczącą różnicą między zbroją fazy I i fazy II był hełm. Zachowując charakterystyczny wizjer w kształcie litery T, hełm Fazy II był wyposażony w ulepszony aparat oddechowy z dwoma otworami wentylacyjnymi oraz filtrem oddechowym, które w razie potrzeby można było podłączyć do węża doprowadzającego powietrze.
Pancerz fazy I, przeznaczony do masowej produkcji i armii zorientowanej na walkę, kontrastuje ze spersonalizowanym podejściem do zbroi fazy II. Pomimo tego, że był droższy, pancerz fazy II oferował korzyści, takie jak indywidualna specjalizacja i większy komfort. Ta ewolucja odzwierciedlała rosnące znaczenie klonów w oczach Republiki, a w szczególności Jedi, ponieważ szybko zaprzyjaźniali się z żołnierzami na polu bitwy.
W wielu odcinkach Wojen Klonów można zwrócić uwagę na stosunku pomiędzy Anakinem, Obi Wanem oraz Ahsoką i ich żołnierzami. Godnym przykładem tej tezy jest 332.jednostka klonów, która pomaliwała swoje zbroje na cześć Padawanki Tano (swoją drogą, do tej pory mam ciarki kiedy wspominam tę scenę), a także wyjątkowa jednostka Bad Batch z genetycznie wzmocnioną i wyróżniająca się szarą i czerwoną zbroją. W miarę ewolucji zbroi klonów, wzory i symbole zaczęły ozdabiać ich zbroję, odzwierciedlając ich indywidualność.
Niestety, wraz z zakończeniem Wojen Klonów, klony utraciły swoją wyjątkowość na rzecz Rozkazu 66 i chipa hamującego w ich mózgach. Osobowość klonów zanikła, co odzwierciedla ich powrót do zwykłej białej zbroi, jak przedstawiono w spin offie The Bad Batch.
Dziękujemy HASBRO Pulse za wysłanie nam hełmu z Fazy II, którego zamieściliśmy na zdjęciach!
Zobacz też: Seriale animowane: Gwiezdne Wojny – o czym są?