Sons of the Forest – Poradnik dla początkujących – O czym musisz wiedzieć


Sons Of The Forest to przerażająca gra, która podobnie jak jej poprzedniczka – The Forest, wydana w 2014 roku, jest pełna ciekawych pomysłów i przerażających niebezpieczeństw. Od pierwszego dnia w grze stale pojawiają się kanibale i mutanty próbujące zjeść twoje ciało, a także będziesz musiał zmagać się z godnym interfejsem użytkownika i systemem budowy.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz nową grę, nie jesteś osamotniony w próbach zorientowania się, co się dzieje i co musisz zrobić. Przeszliśmy przez ten proces już wiele razy i możemy powiedzieć ci dokładnie, co musisz zrobić najpierw, czego się nauczyć i co zrobić, aby uzyskać jak najwięcej ze swojej pierwszej godziny, dnia lub tygodnia. W tym przewodniku dla początkujących do gry Sons Of The Forest, podzielimy się 15 najlepszymi wskazówkami, o których należy pamiętać od samego początku, abyś mógł przetrwać swój pierwszy dzień lub noc i uzyskać długoterminową przewagę przetrwania.

Tak więc, bez dalszych ceregieli, oto kilka wskazówek, które pomogą ci przetrwać pierwszy dzień w Sons Of The Forest.

1. Zbierz wszystkie pojemniki na miejscu katastrofy

Kiedy obudzisz się po katastrofie na początku Sons Of The Forest, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zebranie wszystkiego, co się da z miejsca katastrofy. Wokół miejsca katastrofy rozrzucone są różne walizki i skrzynie, otwórz je i zbierz to, co jest w środku. Zawierają one bardzo przydatne przedmioty startowe, takie jak lina, batony energetyczne, lekarstwa i otwieracz do puszek, dzięki czemu możesz żyć na kocim jedzeniu, dopóki nie będziesz gotowy jeść jak człowiek. Gdy już otworzysz wszystkie pojemniki i zdobędziesz wszystkie przedmioty, zacznij eksplorować otoczenie.

2. Używaj klawiszy skrótu, aby szybko uzyskać dostęp do przedmiotów

Na początku gry gracze w Sons of the Forest musieli używać swoich plecaków, gdy chcieli wymienić przedmioty – łatwym sposobem było przytrzymanie klawisza 'I’, aby przywołać inwentarz, ale teraz możesz przypisać klawisze skrótu do przedmiotów. Oznacza to, że jeśli podczas eksploracji napotkasz kanibala, możesz szybko przełączyć się na broń do walki wręcz, taką jak maczeta, katana czy pałka ogłuszająca. Z kolei jeśli widzisz wroga w oddali, możesz przypisać jeden z klawiszy numerycznych do broni dystansowej, takiej jak pistolet, paralizator lub proca, aby zaatakować wroga z dystansu. Aby przypisać klawisz skrótu, po prostu najedź na przedmiot w ekwipunku. Następnie naciśnij klawisz numeryczny, który chcesz przypisać jako klawisz skrótu dla tego przedmiotu. Możesz następnie nacisnąć ten sam klawisz podczas przeszukiwania, aby odzyskać ten przedmiot bez konieczności przekopywania plecaka. Oczywiście, są też inne ważne klawisze skrótu

  • Naciśnij przycisk interakcji (domyślnie: 'E’), aby podnieść przedmioty, a jeśli przedmiot jest jadalny, możesz go zjeść przytrzymując przycisk interakcji.
  • Jeśli masz w ręku narzędzie lub inny przedmiot, który można umieścić w ekwipunku, możesz użyć klawisza 'drop’ (domyślnie 'G’), aby umieścić go tam, zamiast upuszczać na ziemię.
  • Możesz również wyjść z menu gotowania, naciskając 'G’, gdy masz do czynienia z ogniem.

3. Załóż swoją pierwszą bazę w pobliżu rzeki

Jest kilka powodów, dla których świetnie jest założyć obóz w pobliżu rzeki. Najważniejszym z nich jest łatwe i nieograniczone zaopatrzenie w świeżą wodę do ugaszenia pragnienia. Innym powodem, dla którego warto mieć wodę po swojej stronie jest to, że twoi wrogowie nie mogą pływać w głębokiej wodzie, ale ty możesz.

Więc kiedy już oddalisz się od punktu startowego, otwórz mapę GPS (kliknij środkowym przyciskiem myszy, aby zmienić poziom zbliżenia, by widzieć dalej), znajdź najbliższą rzekę i zrób z niej wygodny i chroniony dom. Dowiesz się w nim, jak zbudować bazę wodną, do której można się dostać tylko płynąc. Oczywiście powinieneś poszukać „mokrego kombinezonu”, gdyż w nim możesz pływać szybciej. Gdy już dotrzesz do brzegu wody, złap kilka podstawowych sprzętów biwakowych, takich jak ognisko) i schronienie.

4. Zbuduj namiot i zapisz grę

W grze nie ma funkcji autozapisu, więc jeśli chcesz zapisać swoje postępy w Sons Of The Forest, będziesz musiał to zrobić ręcznie, korzystając z jakiegoś miejsca postoju. Najłatwiejszymi miejscami odpoczynku są namioty schronienia, które można zbudować wykorzystując jedynie plandeki i patyki. Te pierwsze można znaleźć w kontenerze na miejscu katastrofy, a te drugie wszędzie tam, gdzie są drzewa i krzaki. W grze wieloosobowej każdy powinien zawsze przygotować sobie własne łóżko, gdyż wspólne miejsce odpoczynku nie jest możliwe. Warto pamiętać, że baza musi być na tyle duża, by pomieścić wszystkich, gdy zapadnie noc.

Sons of the Forest poradnik dla początkujących-3 kelvin

5. Poproś Calvina o jedzenie i zapasy

W grze Sons Of The Forest nie zaniedbuj swoich towarzyszy. Być może Virginii zajmie trochę czasu, zanim się z Tobą zapozna, ale Calvin od początku będzie u Twojego boku i będzie wierny jak pies. Kiedy ratujesz Calvina, który jest głuchy lub z uszkodzonym mózgiem i zadręczony na miejscu katastrofy, możesz pisać wiadomości w notatniku i dawać mu wskazówki. Możesz dać różne wskazówki, takie jak zbieranie patyków, kłód i jedzenia, oczyszczanie obszaru do budowy, ukrywanie się, jeśli są wrogowie, i tak dalej.

Na początku gry warto poinstruować Kevina, aby zbierał ryby, gdy będziesz w pobliżu wody, ponieważ we wczesnych etapach Sons Of The Forest jedzenie jest rzadkie, więc odnawialne źródło ryb może okazać się bardzo przydatne. Możesz też poprosić Calvina o zbudowanie ci schronienia lub zlecić mu posprzątanie okolicy, podczas gdy ty będziesz szukał innych egzotycznych materiałów.

6. Skuteczne ścinanie drzew za pomocą topora

W wielu grach survivalowych i rzemieślniczych, aby ściąć drzewo, wystarczy wskazać je i zacząć rąbać; w Sons Of The Forest, siekiera może być użyta do przecięcia pnia drzewa w zamierzonym miejscu. Jeśli rąbiesz drzewo bez ruchu, to nawet z unowocześnioną nowoczesną siekierą w Sons Of The Forest lub toporem strażackim, ścięcie otwartej przestrzeni na szczycie pnia zajmie bardzo dużo czasu. Najbardziej efektywnym sposobem na ścięcie drzewa jest obejście go w koło po ścięciu jednego miejsca i rozpoczęcie rąbania pod innym kątem. W ten sposób nawet najgrubsze drzewa można ściąć w kilka sekund.

7. Jak najszybciej dostań się do drukarki 3D

Jedną z najważniejszych lokacji we wczesnej fazie gry Sons Of The Forest jest drukarka 3D, znajdująca się w jednej z jaskiń zaznaczonych na mapie GPS. Pozwala ona graczom na tworzenie nieprzystępnych przedmiotów przy użyciu zasobu zwanego żywicą. Na początku gry drukarka 3D może być użyta do wykonania „maski”, która pomaga uspokoić niebezpiecznych kanibali pojawiających się pierwszego i drugiego dnia. Drukarka 3D może jednak wyprodukować wiele bardzo przydatnych przedmiotów, takich jak sanie czy siatki technologiczne (które można wykorzystać do pozyskania zbroi technologicznej w Sons of the Forest), które powinny być traktowane priorytetowo w pierwszych dniach.

8. Trzymaj się z dala od wrogów, chyba że cię atakują.

Jeśli po raz pierwszy grasz w Sons Of The Forest, będziesz zaskoczony tym, jak wyrafinowana jest SI, która kontroluje zachowanie mutantów. Wrogowie-kanibale często niechętnie walczą z tobą łeb w łeb, przynajmniej dopóki nie obserwują cię przez jakiś czas. Najlepiej nie eskalować sytuacji na początku, więc nie atakuj niepotrzebnie. Jeśli zaatakujesz mutantów, szybko staną się agresywni i będą próbowali chronić swoich przyjaciół. Ich liczba może stać się problemem dla nowych graczy, więc bądź bardzo ostrożny i lecz się w razie potrzeby. Oczywiście obozy kanibali są rozrzucone po całym terenie i będziesz musiał przez nie przechodzić. Jeśli znajdziesz w pobliżu obóz kanibali, to polecamy założyć lokalizator GPS i zaznaczyć jego położenie na mapie. W ten sposób nie zgubisz się.

9. Zwiększanie obrażeń od ataku za pomocą pracy fizycznej.

Spójrz na ikony na mini-mapie w prawym dolnym rogu ekranu. Ikony głodu, pragnienia i zmęczenia są łatwe do rozpoznania, ale co oznacza ikona ramion mięśni? To licznik mocy, a im więcej poruszasz swoim ciałem, czy to rąbiąc drewno na opał, czy przenosząc kłody, tym bardziej ten licznik się zapełnia. Im jest on wyższy, tym więcej obrażeń możesz zadać atakami wręcz. Innymi słowy, ćwiczenia fizyczne opłacają się w Sons Of The Forest.

Sons of the Forest poradnik dla początkujących-4 budowanie

10. Przewiń przewodnik i zobacz, co możesz zbudować.

Na początku gry otrzymujesz kilka narzędzi, jednym z nich jest przewodnik, który można otworzyć w każdej chwili z inwentarza lub naciskając klawisz „B” na klawiaturze. Książka mówi o tym jak budować różne struktury w Sons Of The Forest i jest pełna przydatnych informacji. Możesz przeglądać stronę po stronie używając przycisków na dole strony, lub przejść do konkretnej kategorii budynków używając zakładek na końcu. Możesz również przełączać się między trybem prawym i lewym, co jest bardzo ważne. Jeśli trzymasz książkę w prawej ręce, otrzymujesz podstawowe informacje o prostych konstrukcjach, takich jak ściany, podłogi, schody i ogień. Jeśli trzymasz ją w lewej ręce, zobaczysz bardziej złożone konstrukcje, takie jak „przewodnik” z oryginalnej gry, który, jeśli klikniesz na niego, zostanie umieszczony w świecie jako szablon z materiałami potrzebnymi do budowy.

11. Zbuduj swoją własną bazę

Sons Of The Forest oferuje bardzo ciekawy i ekscytujący system budowy, który jest znacznie bardziej elastyczny i ambitny niż w The Forest. Chociaż możesz ulec pokusie korzystania z szablonów w przewodniku, aby ułatwić budowanie, zdecydowanie zalecam przejście na free-build tak szybko, jak to możliwe. Nie jesteś przywiązany do szablonów i masz większą swobodę w tworzeniu własnego, niepowtarzalnego domu, czy to układając poszczególne bale, czy wycinając poszczególne okna.

12. Oszczędzaj jak najwięcej amunicji

Chociaż jest mało prawdopodobne, że natrafisz na amunicję od pierwszego dnia gry, warto od początku pamiętać, że amunicja jest cennym zasobem i nie należy jej niepotrzebnie zużywać. Zachowaj strzały do swojego łuku, kule do rewolweru i śrut do strzelby, dopóki nie będziesz potrzebował maksymalnej siły ognia.

13. Pierwszeństwo pobliskich jaskiń nad główną fabułą

Po zakończeniu budowy bazy startowej, kolejnym krokiem w grze Sons Of The Forest jest otwarcie GPS i sprawdzenie, co wskazują znaczniki na mapie. Zielone znaczniki są częścią fabuły, więc te znaczniki powinny być priorytetem, jeśli chcesz osiągnąć postęp w poszukiwaniu zaginionego miliardera. Jednak na mapie znajdują się również wejścia do jaskiń, które mogą zawierać unikalne i ważne przedmioty, takie jak rebreather, łopata i pistolet linowy. Na wyspie mogą znajdować się również miejsca z łupami, które można zdobyć jedynie poprzez znalezienie odpowiedniej karty-klucza gdzieś na wyspie. W każdym razie, podobnie jak w przypadku drukarki 3D, w twoim najlepszym interesie jest zdobycie tych przedmiotów tak szybko, jak to możliwe, zanim przejdziesz przez główny wątek. Oczywiście jaskinie są ciemne i nie będziesz w stanie oświetlić sobie drogi zapalniczką. Zamiast tego warto zaopatrzyć się w „pochodnię” zanim zaczniesz kopać, dzięki czemu będziesz mógł przejść przez jaskinie bez zgubienia się w otchłani.

Sons of the Forest poradnik dla początkujących-2 zima

14. Gromadzenie zasobów na zimę

Nową cechą w Sons Of The Forest, która nie była obecna w oryginalnej grze, jest zmiana pór roku. Wraz ze zbliżającą się zimą, gdy dni i noce stają się coraz chłodniejsze, żywność staje się bardzo skąpa, a mutanty stają się coraz bardziej agresywne, napędzane pragnieniem ludzkiego mięsa. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w żywność i inne materiały budowlane, takie jak kłody, i wyznaczyć sobie skromne cele, abyś mógł przetrwać nadejście zimy z solidnymi, chronionymi bazami i obfitością jedzenia. Zaleca się również zbadanie jak największej części mapy przed nadejściem zimy, ponieważ zimno utrudnia poruszanie się. Na przykład, skieruj się do fioletowego znacznika, zanim śnieg utrudni eksplorację.

15. Nie zakładaj swojej złotej zbroi, dopóki nie chcesz skończyć gry.

Być może słyszałeś, że w grze Sons of the Forest otrzymujesz „złotą zbroję” i z pewnością jest to prawda. Jeśli jednak szybko ją znajdziesz i umieścisz w swoim ekwipunku, nie daj się zwieść określeniu „zbroja”. Złota zbroja tak naprawdę nie zapewnia żadnej ochrony i jest potrzebna tylko wtedy, gdy chcesz zobaczyć zakończenie Sons of the Forest. Załóż ją jednak dopiero, gdy dotrzesz do tajnego bunkra i będziesz gotowy do przejścia gry.

A czy wiesz, że gry sprzedało się ponad 2 miliony egzemplarzy w 24 godziny?

Wpadnij na nasz kanał YouTube, by zobaczyć co teraz nagrywamy!

Poprzednio Dungeons & Dragons: Złodziejski honor - najnowszy oficjalny klip
Następny Hogwarts Legacy króluje w sprzedaży na PlayStation 5