Wirus – Recenzja śmiertelnie zaraźliwej gry


W szpitalu w Leśnej Dziurze wybuchła panika, gdy laboranci odkryli, że pojemniki z próbkami są puste! Eksperymentalne hodowle wirusów rozprzestrzeniły się po całym budynku i teraz tylko Wy możecie je powstrzymać. Waszym zadaniem będzie stawienie czoła epidemii, rywalizowanie o to komu pierwszemu uda się zwalczyć wirusy i uratowanie świata przed pandemią.”

Witajcie świątecznie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję baaardzo zaraźliwej gry imprezowej Wirus, od wydawnictwa Trefl. Muszę przyznać, że gdy zapukał do nas kurier i w rękach trzymał paczkę obklejoną naklejkami bezpieczeństwa, a w środku było metalowe pudełko, wydawałoby się z jakąś bronią biologiczną i z dołączoną odzieżą ochronną to nieco się wystraszyliśmy. Pomysłowa akcja wydawnictwa zawsze na plus!

Jeżeli jesteście ciekawi co znajduje się w pudełku, zajrzyjcie do naszego unboxingu, w którym również znajdziecie filmik z rozpakowywania gry na żywo. Jeśli filmik się spodobał, zachęcam do pozostawienia łapki w górę i suba!

Proszę o zachowanie szczególnych środków ostrożności

Pewnie jesteście bardzo ciekawi czym jest ten Wirus? Już spieszę z odpowiedzią wobec tego. Wirus jest to niewielkich rozmiarów gra imprezowa, która skrywa w sobie potencjał. Wirus jest grą odpowiednią dla od dwóch do sześciu graczy, a to świetna wiadomość, ponieważ daje nam możliwość grania we dwoje również na co dzień, gdy po prostu mamy ochotę na coś szybkiego. Rozgrywka w Wirusa trwa około 20 minut, ale może to być znacznie krótszy czas. Zależy od załogi i przeciwników. Minimalny wiek gracza to 8 lat. Zasad jest bardzo mało, więc nawet najmłodsi gracze, powinni w lot to wyłapać.

Naszym nadrzędnym zadaniem w grze Wirus będzie zbudowanie w pełni ludzkiego ciała (układów: kostnego, nerwowego, pokarmowego oraz krwionośnego) i jednoczesne bronienie ich przed zainfekowaniem, zniszczeniem oraz kradzieżą organów przez działającego bez żadnych skrupułów przeciwnika.

Regrywalność gry Wirus

Wirus ma bardzo przyzwoitą regrywalność. Gra ma proste zasady jak przystało na imprezówkę, nie trzeba długo wertować stron instrukcji, więc również bardzo łatwo wytłumaczyć zasady nowicjuszom w świecie planszówkowym. Wirus bardzo dobrze skaluje się na dwie osoby, gra się szybko, nie ma przestojów a negatywna interakcja nie daje o sobie zapomnieć, z tego względu grę możemy również traktować jako szybszą pozycję gdy braknie nam czasu na coś ciężkiego. W przypadku większej liczby osób, również bez zastrzeżeń, jest trochę śmiechu i można sobie bardzo skutecznie dopiec. Gra wobec tego nadaje się jako typowa imprezówka i jako lekki, przyjemny filler.

Interakcja

W przypadku gry Wirus, jest mowa o negatywnej interakcji w czystej postaci. Jest jej całkiem sporo w tej grze, można sobie bez problemu podkradać organy, można je zarażać wirusem, można również unicestwiać. Tej drugiej, pozytywnej interakcji, nie uświadczycie, stety albo i niestety. Akurat dla nas bardzo się podoba fakt, że gra jest nieco wredna.Wykonanie Gry

Wirus jest grą karcianą niewielkich rozmiarów, całe pudełeczko przywędrowało do nas zamknięte w metalowym pojemniku z ostrzeżeniem, by założyć odzież ochronną przed zetknięciem się z wirusem. I to jak najbardziej na ogromny plus, ponieważ wydawnictwu udało się nas zaskoczyć. W metalowym pudełku, masa styropianu, którym zainteresował się nasz kot i biały puch w jednej sekundzie był dosłownie wszędzie. Jak już się przekopaliśmy przez puszek, w końcu było widać opakowanie gry. Na wierzchniej grafice persona podstarzałego chirurga, trzymającego strzykawkę z wirusem, jak domniemam. Całe opakowanie  jest utrzymane w zielonych barwach i wykonane z raczej solidnej tektury. W środku, zastaniemy instrukcję w formie rozkładanej kartki, w której nie ma wiele czytania oraz dwie talie kart. Karty mają gładką strukturę, i oblicza różnych układów ciała człowieka, oraz wirusów i medykamentów, na które notabene przyjemnie się patrzyło, ponieważ były dość kolorowe. W środku mała wypraska, lecz pudełko spokojnie mogłoby być nieco mniejsze.

Cena

Jeśli chodzi o cenę gry to sprawa jest w tym przypadku dosyć prosta. Gra kosztuje około 40 złotych. Czy jest to dobra cena, jak na tę zawartość?  Tak, jak najbardziej to bardzo dobra cena. W ramach tych 40 złotych otrzymujemy całkiem fajną zabawę, nieźle wykonaną grę, i materiał do zabicia nudy. Za taką cenę możecie również kupić komuś wirusa w prezencie, a portfel nie ucierpi.

Podsumowanie

Wirus jest lekką i przyjemną grą imprezową z dużą dozą negatywnej interakcji, które generuje fajne emocje podczas rozgrywki. W Wirusa z powodzeniem da się grać we dwoje, za co ogromny plus, ale i rozgrywka w większym gronie również daje nam sporą przyjemność. Ocalanie organizmu człowieka przed mikrobami i poczynaniami naszych przeciwników potrafi dać wiele frajdy. Gra ma bardzo proste zasady, łatwo i szybko się ją tłumaczy nowym osobom, które wyłapują w szybkim tempie cel i reguły. Wirus jest doskonały jako typowa imprezówka, oraz jako wypełniacz pomiędzy cięższymi tytułami, przy którym można na chwilę odpocząć. Niska cena gry czyni ją idealną na prezent, dla kogoś bliskiego, bowiem za tak niską cenę można otrzymać całkiem fajną grę, przyzwoicie wykonaną, której rozgrywka cieszy.

Big Bad Dice ocenia grę Wirus na 7/10!


Dziękujemy Trefl Joker Line za zarażenie nas dobrą zabawą!


 

Poprzednio Into The Breach - Recenzja - Gra twórców FTL
Następny Lords of Waterdeep - Unboxing w Zapomnianych Krainach