Przedstawiamy kolejny poradnik do bossów z gier które ukończyliśmy. Tym razem na warsztat weźmiemy wszystkich potężniejszych przeciwników z gry Nioh 2, fantastycznej gry souls-like osadzonej w uniwersum wzorowanym na feudalnej Japonii.

Nioh 2 zdecydowanie nie należy do prostych gier. Oprócz tego, że wymaga od nas absolutnie idealnej zręczności i pełnej uwagi, to jeszcze warto poświęcić trochę czasu na optymalizację umiejętności naszych postaci. O tym pisałem w poradniku dla początkujących do gry Nioh 2, a teraz zajmiemy się każdym z największych bossów oddzielnie. Przeanalizujemy jego słabości oraz najważniejsze zachowania i postaram się przy tym skrócić opis każdego przeciwnika do minimum dając Wam ogólne pojęcie na temat tego, na czym warto się skupić przy walce z danym bossem. Ominiemy także część przeciwników z zadań pobocznych, gdyż najczęściej są to zwykli ludzie bez specjalnych umiejętności, a jedynie korzystający z wprawą z zdolności powiązanych z używaną bronią.

Dodam także filmy z pełnego przejścia danej misji w której pokonuje tego bossa. Nie robiłem oddzielnych filmików do każdego z tych wrogów (ale myślę na tym do New Game+). Jeżeli je przygotuje to tutaj zostaną opublikowane.

Mezuki

Tak naprawdę Mezuki nie jest typowym bossem, a jedynie dupkiem który stanie na twojej drodze na samym początku gry. Powinien zepsuć tobie trochę nerwów, a wszystko dlatego że na tym etapie gra nie podpowiada jak zrobić Kontrę KI. Wykonujesz ją wciskając R2 i kółko (musisz mieć trochę animy) w momencie kiedy wroga otacza czerwona aura. W ten sposób przerwiesz jego atak i zadasz obrażenia KI. Powtarzaj do skutku, robiąc leniwe uniki podczas jego bardzo łatwych do uniknięcia ataków. Cierpliwie kontruj i unikaj ataków aż wróg padnie. Jego brat będzie znacznie większym wyzwaniem.

Gozuki

Pierwszy prawdziwy boss. Ma silne ataki, których łatwo unikać. Uważaj na to kiedy atakujesz go od tyłu, gdyż może ciebie kopnąć. Kiedy będziesz na dalekim dystansie będzie pluć w twoją stronę szarymi kulami Yokai. To dobry moment by podbiec i go zaatakować. Gozuki oprócz tego jest jednym z tych bossów, który potrzebuje chwilki między atakami i nie robi długich kombosów. Skup się na atakowaniu między jego ciosami, samemu unikaj potężnych uderzeń (nie polecam blokowania, zabierają dużo KI). Najłatwiej go będzie pokonać kontrując za pomocą kontry KI, sprowokujesz go do ataku będąc na średnim dystansie.

Enenra

Kolejny boss będzie posiadał dużo punktów życia, jest bardzo agresywny oraz tym razem będzie łączył ataki w kombinacje po trzy. Oczywiście jest bardzo wrażliwy na wodę, a baniaki przy suficie dodatkowo mogą zadać mu olbrzymie obrażenia, jeżeli rozbijesz je tuż obok bossa. Posiada łatwe to skontrowania ataki za pomocą kontry KI, więc to dobry moment by poćwiczyć (polecam czerwonego ducha). Uważaj na moment kiedy przejdzie do Dark Realm – często towarzyszy temu potężny atak obszarowy wokół bossa.

Yatsu-no-Kami

Pierwszy boss który naprawdę sprawił mi sporo trudności. Posiada ataki o dużym zasięgu i wokół własnej osi, dlatego apeluję o rozwagę. Podczas walki warto się skupić na niszczeniu dwóch mniejszych węży przytwierdzonych do jego ciała, gdyż po przejściu do Dark Realm będą one oddzielnymi potworkami trzymającymi dystans i atakującymi z odległości. Najłatwiej go atakować prowokując do ataku na odległość i podbiegając zadając dwa – trzy silne ataki twoją ulubioną bronią. Posiada bardzo łatwy do skontrowania burst, który aktywuje kiedy jesteś od niego daleko – warto to wykorzystać.

Imagawa Yoshimoto

Pierwszy ludzki przeciwnik, a więc wymagający od nas ciągłej agresji, dzięki czemu zbijemy łatwo jego pasek KI. Nie powinien stanowić większego wyzwania, ataki są łatwe do unikania (nie blokuj, nakładają naelektryzowanie które ciebie spowolni). Wystarczy że będziesz biegać, unikać i atakować (preferowane kombosy z twojej broni, większe obrażenia zwykłe i KI). Powinieneś uważać tylko na ataki łuku oraz jego ducha opiekuńczego, gdyż te w moment nakładają na nas naelektryzowanie.

Kamaitachi

Sympatyczna wiewiórka z ostrzami przy łapkach to boss posiadający mało punktów życia, ale olbrzymią szybkość. Będzie próbować ciebie flankować i atakować z dystansu, do tego regularnie wykorzystując drzewa. Jego ataki łatwiej blokować niż unikać, a między nimi daje nam chwilkę na atak. Bardzo nie lubi czystości na broni, więc warto zabrać ze sobą czystą broń lub zaklęcie. Może także przywoływać swoje kopie w dark realm. Graj defensywnie, albo zbij mu KI do samego końca wystawiając na atak. Pamiętaj, że jeżeli użyjesz przemiany Yokai obok bossa bez KI aktywujesz wykończenie, zadasz więcej obrażeń i pokaże się bardzo ładna animacja.

Saito Yoshitatsu

Prosty ludzki przeciwnik, wiec walczymy agresywnie. Posiada dwie formy Yokai. Korzysta z miecza i dwóch mieczy, twoim problemem będzie moment, kiedy przemieni się w jedną z dwóch form Yokai. W przypadku czerwonej, wystarczy uniknąć trzech ataków, co da nam moment na odgryzienie się. W przypadku fioletowej formy sytuacja jest podobna, z tym że wróg atakuje z dystansu. Kiedy forma Yokai zniknie, powinieneś być w stanie użyć wykończenia (pamiętaj o swojej przemianie!).

Tatarimokke

Raczej prosty boss bardzo wrażliwy na ogień. Warto stać blisko, blokować i czekać na burst by kontrować. W rogach planszy znajdziesz też toksyczne kule, które mogą wzmocnić twoje ataki, ale preferuję skupić się na wzmocnieniu ognistym na broni. Łatwo zadać mu dużo obrażeń atakując go od przodu i niszcząc jej oczy. Kiedy zniszczysz trójkę oczu, wyłączysz atak laserowy bossa. Proste? W Dark Realm twoim zadaniem będzie odnalezienie czerwonej kuli, tak jak wcześniej podczas przechodzenia poziomu. Zniszczenie czerwonej kuli spowoduje że Dark Realm zniknie i będziesz mógł wrócić do walki.

Magara Naotaka

Opętany wojownik posiadający silne ataki na różnym dystansie. Jak to Yokai, nie lubi czystości, więc zabranie tego typu broni może być przydatne. Ataki są wolne i łatwe do uniknięcia, do tego arena jest duża dając sporo miejsca do manewrowania. Okrążaj go na średnim dystansie prowokując do ataku, unikaj (nie blokuj, duże obrażenia) i wyprowadź jeden lub dwa silne ataki. Powtarzaj do skutku. Nie bądź jednak zbyt pewny siebie, gdyż jego Nodachi posiada spory zasięg.

Azai Nagamasa

Specyficzny boss, gdyż atakując go w zwykłej formie będzie odbijać nasze ataki. Jest bardzo szybki i agresywny, do tego posiada ataki na różnych dystansach. Proponuję stać blisko jego i atakować między atakami okrążając go. Nie korzystaj z kombo, raczej skup się na silnych atakach twojej ulubionej broni. W Dark Realm użyje ataku dystansowego i zaraz potem burst attack. Jeżeli masz czerwonego ducha, powinieneś być w stanie łatwo ją skontrować.

Gyuki

Olbrzymi i trudny boss przy którym spędziłem mnóstwo czasu. Posiada ataki zatruwające i od żywiołów. Kluczem jest tutaj niszczeni kryształów przy jego nogach, co spowoduje zadanie obrażeń KI. Posiada łatwe do skontrowania burst attack, a kiedy staniemy blisko nie powinien nas trafiać większością ataków (uważamy na skok i tupnięcie jedna z nóg). Ataki możesz blokować, nie używa kombosów więc nawet jeżeli zje twoje KI, to powinieneś być w stanie wrócić do równowagi. Stój albo od jego tyłu lub przy brzuszku, albo na dalekim dystansie prowokując go do burst attack który łatwo skontrować. Stojąc naprzeciwko niego, będzie próbował nas zaatakować, łatwo tego uniknąć odskakując w bok.

Kasha

Sympatyczny boss, podpalający całą planszę i atakujący nas na różnych dystansach. Nie lubi wody, a jej ataki prawie zawsze zadają duże obrażenia od ognia, więc zainwestuj w odporność. Stój obok niej, gdyż to nie prowokuje jej szarży, okrążaj i atakuj. W Dark Realm może przywołać bączka który będzie ciebie ścigać przez parę sekund. Oprócz tego może się pojawić paru Gaki. Nie stanowią wyzwania, ale pamiętaj że mogą ciebie sparaliżować.

Ryomen Sukuna

Bardzo trudny boss wymagający od nas elastyczności. Posiada lodową formę wrażliwą na ogień i strzelającą z dystansu oraz ognistą formę wrażliwą na lód atakującą nas w zwarciu. Posiada łatwe do zablokowania burst attack, ale to właśnie gra żywiołami jest kluczem do łatwego zwycięstwa. Nie spiesz się i atakuj go powoli, między jego atakami. W Dark Realm będzie miał aktywne obie formy na zmianę używając wzmocnionych ataków dystansowych i w zwarciu. Najłatwiej będzie przez większość czasu stać obok bossa, prowokować go do ataku i wyprowadzając ciężki atak w przerwach między agresją przeciwnika. Strzały w niebieskiej formie mogą ciebie natychmiast zabić, więc staraj się nie stać w miejscu.

Shibata Katsuie

Sympatyczny boss posiadający silne ataki, dużo punktów życia, ale przez to że jest wolny dający nam sporo okazji do ataku. Będzie używać ognistych ataków, więc warto się uodpornić na ogień. Jego ataki będą w głównej mierze polegać na bieganiu od ściany do ściany, a po zakończeniu szarży da nam solidne okno do ataku. Znowu posiada łatwe do skontrowania burst, a w dark realm każdy jego atak będzie wzmocniony ogniem. Jednym słowem – stój na środku mapy i czekaj na koniec jego szarż.

Tokichiro

Pierwsza potyczka z Tokichiro. Nie będzie posiadał jeszcze swoich potężnych wzmocnień, co sprawi że będzie bardzo prostym przeciwnikiem. Jego ataki łatwo blokować i unikać, a z uwagi na fakt że jest zwykłym człowiekiem skup się na ciągłym atakowaniu. Będzie wzmacniać swoją broń zaklęciami i okazyjnie próbować przywołać ducha opiekuńczego. To dobry moment by użyć kontry na nim.

Daidara Bocchi

Bardziej łamigłówka niż boss przypominający mi bardzo The Bed of Chaos z pierwszej części Dark Souls. Kluczem tutaj jest zniszczenie wszystkich kryształów na każdej z dłoni bossa, co spowoduje moment, kiedy będziemy mogli wbiec na rękę i wbić nóż w ucho przeciwnika. Powtarzamy drugi raz i potem następuje druga faza walki gdzie musimy powtórzyć całą zabawę. Po tym boss upadnie i będziemy mogli go dobić. Graj bezpiecznie i obserwuj otoczenie, ataki są łatwe do uniknięcia, a kiedy korzysta z burst attack, kontruj bez litości. Na tym etapie gry nie powinien tobie sprawić większych problemów.

Shuten Doji

Fenomenalny, trudny przeciwnik. Jeden z moich ulubionych bossów w Nioh 2. Posiada wolne ataki, które jednak mają duży zasięg. Graj ostrożnie, okrążaj bossa i atakuj między jego atakami. Dobrą okazją jest atak wokół swojej osi, jeżeli będziesz trzymać się z tyłu bossa, nie powinien ciebie trafić i jednocześnie będziesz miał okazję na zadanie wielu ciosów. Z uwagi na fakt, że w trakcie walki pije sake, czasem upadnie co da tobie kolejne szanse na wyprowadzenie ataku.

Lady Osakabe

Trudny i specyficzny boss. By go pokonać będziesz musiał pozbyć się czterech jej części które będą ciebie jednocześnie atakować. Najłatwiej zniszczyć część, kiedy ta wyprowadza łatwy do zablokowania burst attack, kiedy zdejmiesz KI dla danej części, będziesz w stanie łatwo dobić. Powtórz cztery razy, zaatakuj centrum bossa, wielkie czerwone, wredne oko i powtórz. Największym problemem jest tutaj unikanie wszystkich ataków bossa i jednoczesne niszczenie kończyn. Warto pomyśleć nad nad bronią z czystością, co pozwoli szybciej zdejmować KI. Lekki pancerz i wysoka odporność na żywioły (wszystkie) też się przyda.

Kashin Koji

Kiedy pokonasz Tokichiro drugi raz, będziesz mógł się zmierzyć z głównym antagonistą. Ten nie będzie trudnym przeciwnikiem, jego ataki są łatwe do uniknięcia, jednak będziesz zmęczony po walce ze starym przyjacielem. Stój na dystans i czekaj na jeden z jego ataków, podbiegnij i zaatakuj. W dark realm korzysta z tych samych, ale wzmocnionych ataków. Nigdy nie stój w miejscu, gdyż jego chwyt może ciebie natychmiast zabić. Kiedy używa klonów, bardzo łatwo je zniszczyć jednym z obszerniejszych ataków obszarowych z rdzeni Yokai (osobiście korzystałem z Lady Osakabe, jeden jej atak niszczył wszystkie klony). Boss posiada trzecią fazę po tym gdy go zabijesz. Będzie się zdawać słabszy, więc będąc agresywnym łatwo go zabijesz.

William

Boss niespodzianka, osobiście sprawił mi sporo problemów. Posiada mało KI, więc warto po prostu biegać i atakować kiedy się wystawi. Jego burst jest łatwy do kontrowania, więc wykorzystaj ten moment. Ogólnie William bije bardzo mocno, ale nie posiada dużej obrony i ma raczej mało KI. Wykorzystaj to będąc agresywnym i otaczając bossa nie dając mu szansy na regenerację KI.

Otakemaru

Ostatni boss w grze zdecydowanie zasługuje na swoje miano. Jest zdecydowanie najtrudniejszy, posiada olbrzymią ilość punktów życia i potrafi ciebie zabić dosłownie w chwilę. Jego jedyną słabością jest czystość, więc broń z tym atrybutem bardzo ułatwi tobie zabawę. W pierwszej fazie do 50% punktów życia będzie korzystał z trzech przemian Yokai. W czerwonej formie jest wolny, ataki łatwo unikać, więc wykorzystaj ten moment. Fioletowa forma także nie stanowi trudności, łatwo go sprowokować do ataku, podbiec i zaatakować. Problematyczna jest niebieska, gdzie będzie atakować mocno i szybko. Trzymaj dystans aż wyprowadzi burst.

Problematyczna staje się druga i trzecia faza odpowiednio po 50% i 75% hp. Boss przyjmie swoją ostateczną formę i będzie korzystać z jednego z czterech mieczy żywiołów, każdy z nich ma inne ataki. Jeżeli chcesz komfortowo z nim walczyć, musisz się nauczyć każdego z nich. Nie ma tutaj drogi na skróty, trzymaj dystans, graj bezpiecznie i czekaj na jego burst który łatwo skontrować. W tej fazie praktycznie każdy atak może ciebie natychmiast zabić. Uważaj też na deszcz mieczy w trzeciej fazie, jeżeli nie jesteś z tyłu bossa, to blokuj i się módl.

 

Poprzednio Ghost in the Shell Sac_2045 - Recenzja ze spoilerami
Następny Kierunek: Noc / Into the Night - Recenzja ze spoilerami