Nowości wydawnicze od Portal Games na 2022 rok – PORTALCON 22


Na tegorocznym Portalconie poznaliśmy nowości wydawnicze od Portal Games na 2022 rok. Lista jest dosyć długa i niezwykle ekscytująca. Z resztą, sami zobaczcie poniższe tytuły!

Jeśli śledzicie świat gier planszowych pewnie znacie już tę listę w kolejności alfabetycznej, na pamięć. Dla odmiany posortowałam tytuły w kolejności od Z do A, aby trochę odświeżyć szare komórki. Zobaczcie nowości wydawnicze od Portal Games na 2022 rok:

Zapomniane Morza / Forgotten Waters

nowości wydawnicze od Portal Games

Przeżyj piracką przygodę, buduj legendę swojej postaci i razem z pozostałymi graczami realizuj wspólny cel. Każdy ruch i każdy wybór ma wpływ na fabułę. Podobno bardzo śmieszna, wywołująca fale śmiechu. Do tego obsadzona jest w fantastycznym klimacie. Gra zawiera pięć scenariuszy i mnóstwo lokalizacji do odkrycia. To gra, na którą czekam najbardziej.

Dzisiaj możecie zagrać w tę grę online! W wolnej chwili chętnie przetestuję, bo podobno świetnie się w nią gra „zdalnie”. Czynności, które nie wymagają wychodzenia z domu cieszą mnie ekstremalnie.

Wyprawa Darwina + Wyprawa Darwina Ziemia Ognista

Eurasek dla od jednej do czterech osób. Wyruszamy we wspomnienia Darwina kiedy podróżował po Galapagos, poznawał nowe stworzenia i ostatecznie obmyślał teorię ewolucji. W dodatku dostaniemy między innymi nowe meeple koni i okrętów. W ogóle, średnia ocen na BGG to 8.0!

Weather Machine

nowości wydawnicze od Portal Games

To zdecydowanie pozycja dla bardziej zaawansowanych graczy, bo mamy do czynienia z mechanikami worker placement, tile placement i set collection.  Próba zakończenia kryzysu klimatycznego poskutkowała stworzeniem genialnego wynalazku do kontrolowania pogody. Naukowcy manipulują pogodą zależnie od pogody: czasem opady będą przydatne na farmach, słońce z kolei przyda się w wakacyjnych kurortach, ładna pogoda wpłynie na odnawialne źródła energii. Trzeba jednak być czujnym! Jeden zły ruch i wywołacie katastrofalny efekt motyla. Do tego, gra zawiera elementy drewniane, zamiast kartonowych i podobno wygląda jak małe dzieło sztuki.

Suburbia + Suburbia INC

nowości wydawnicze od Portal Games

W Suburbii wcielamy się w projektantów i budowniczych miast – zaczynamy od maleństwa, dążymy do metropolii. W grze rozkładamy kafelki z różnymi obszarami: przemysłowym, mieszkalnym itp. i jak najbardziej rozwijamy swoją dzielnicę tak, aby zyskała większą popularność niż dzielnica przeciwników. Jak to zrobić? Rozwój pozwoli na zwiększenie dochodów, dochody na lepsze budynki i większa reputacja. Im większa reputacja, tym… sami już widzicie. Trzeba podejść do tej gry strategicznie i z pomysłem.

Aha! Pudełko do podstawki pomieści także dodatki, więc nie ma mowy o marnowaniu miejsca!

Park Sawanna

Gracze tworzą swoje własne parki przyrody. Sztuczka polega jednak na tym, że zwierzęta należy pogrupować razem a przeciwnicy mogą swobodnie sobie w tym przeszkadzać poprzez przekładanie heksagonów ze zwierzętami w inne miejsce. Na Portalconie można było pograć w Park Sawannę i wydaje mi się, że gra została miło odebrana.

Oath: Kroniki Władzy i Banicji

nowości wydawnicze od Portal Games

Kolejna gra dla zaawansowanych graczy. Ma wymagającą rozgrywkę, po każdej turze zmieniają się warunki gry. Od 1 do sześciu graczy decydują czy utrzymają starożytną krainę przy życiu, będą wspierali długotrwały porządek, czy jednak będą dążyli do przewrotu i zniszczenia królestwa. Skutki decyzji przejdą na kolejne tury i będą miały długotrwałe skutki, także dla innych graczy. Mega ciężka, strategiczna gra.

Messina 1347

Dżuma, często zwana epidemią czarnej śmierci, zawitała do Europy właśnie w roku 1347, po raz pierwszy – podobno – na Krymie. Messina 1347 to kolejna eurogra na przyszły rok. Przenosimy się więc w w czasy śmiertelnej epidemii. Gracze wcielają się w dygnitarzy miasta Messina, gdzie choroba się właśnie rozprzestrzenia. Aby uniknąć zarażenia, przenoszą się do wiejskich rezydencji, skąd pomagają w odratowywaniu innych mieszkańców i rozwijają swoje włości. A po ustaniu epidemii? Szybko do miasta, by przejąć pozostawione nikomu dzielnice!

MASSIVE DARKNESS 2: HELLSCAPE + HEAVENFALL

Kooperacja dla od 1 do 6 osób. Jeśli znacie Zombicide, mechanika MD2 jest na nim wzorowana. W całej krainie niespodziewanie otworzyły się nowe portale i zaczęły z nich wyłazić obrzydlistwa: Ciemność i jej hordy. Hellscape wymusi walkę z Ciemnością, bo w tej części nie wystarczy samo zamknięcie portali i zapomnienie o zagrożeniu.  Dodatek Heavenfall zabierze nas z piekła i wrzuci do nieba, gdzie czeka na nas ponad 10 misji i kilku bossów – archaniołów.

Marvel United: X-Men

Ten tytuł bardzo nas ucieszył, bo całkiem niedawno mogliśmy pograć w podstawowe Marvel United, które bardzo przypadło nam do gustu. Tym razem zagramy X- Menami, mamy do wyboru sześciu bohaterów (np. Wolverine i Profesora X) dwóch antybohaterów Magneto oraz Mystique oraz naszych wrogów – Sabretootha i Juggernauta. Gra daje nam możliwość grania antybohaterami (oni ostatnimi czasy także dostają swoje pięć minut) i możemy zdecydować czy będą naszymi wrogami czy utworzymy sojusz.

Golem

Tytuł oparty jest na a XVI-wiecznej legendzie o Golemie z Pragi, więc naturalnie akcja będzie miała miejsce w tym przecudownym mieście. Gracze będą odgrywali rolę rabinów, którzy tworzą i hodują Golemy. Nasi uczniowie będą je kontrolowali i dbali o to, by za bardzo nie rosły w siłę, bo kiedy stwór stanie się zbyt silny, będzie niszczył i niszczył… Rabini mogą także szkolić swoich uczniów, zadbać o przychylność potężnej postaci z miasta a nawet zabić Golema, by zyskać dodatkowe punkty. Podobno dla zaawansowanych graczy.

Circadians: First Light  i Circadians: Chaos Order

nowości wydawnicze od Portal Games

Dwa euraski dla graczy plasujących się pomiędzy „początkującymi” a „planszówkowmi wyjadaczami”. W pierwszej z nich naszym celem będzie skolonizowanie planety, zarządzanie załogą i odwiedzanie różnych części planety w celach handlowych, badawczych, rolniczych, itp. Od jednego do czterech graczy będzie rywalizowało ze sobą o przewagę technologiczną i zasoby surowców. Z kolei w Chaos Order, po dokonanej kolonizacji, nastąpi walka pomiędzy zamieszkującymi planetę rodami.

Bór

nowości wydawnicze od Portal Games

W Bór mieliśmy okazję zagrać wczoraj i BARDZO nam się spodobało to, co widzieliśmy. Gra ma dosyć proste zasady (uważam za ogromny plus, bo często mam problemy z zapamiętaniem wszystkich), fajne grafiki i genialne elementy (żłobione kości pożywienia i żywiołów są cudowne!). Przy tym nie jest nudna, momentami wymaga zastanowienia i podjęcia ryzykownych decyzji. Dlaczego? W lesie panuje chaos, gdyż pory roku się ze sobą wymieszały. Naszym zadaniem będzie oswojenie leśnych zwierząt i dzięki magii – przywrócenie porządku w borze. Jest ekstra!

Bitoku

nowości wydawnicze od Portal Games

Gra osadzona w klimacie azjatyckiej mitologii. Gracze wcielają się w role duchów lasu Bitoku na swojej drodze ku transcendencji, aby wznieść się i stać się następnym Wielkim Duchem Lasu. Bardzo intuicyjna rozgrywka, która odróżnia Bitoku od innych gier euro.

Batman: Everybody Lies

nowości wydawnicze od Portal Games

A to całkiem spora niespodzianka, która wywołała serię oklasków (w prawdzie wszystkie gry wywołały, ale wydaje mi się, że tutaj radość była największa). Jej autorami są Ignacy Trzewiczek oraz Weronika Spyra i systemem oparta jest na grze Detektyw: Kryminajlnej… Everybody Lies przenosi nas do komiksowego Gotham, gdzie bohaterowi zostają uwikłani w serię tajemniczych wydarzeń i muszą wspólnie rozwiązać cztery unikatowe śledztwa.

Arkana Magii

W Arkanach Magii do 6 czarodziejów stanie przeciwko sobie aby zdobywać tajemne artefakty i rzucać potężne zaklęcia, dzięki czemu zdobędą ogromną moc i wiedzę. Karty należą do szkół Zaklęć, Zielarstwa, Sztuki Krwi, Mikstur, Alchemii i Artefaktów. Mamy do czynienia z mechaniką otwartego draftu, gdzie karty zagrywamy na bieżąco a pozostałe przekazujemy graczowi obok.

Ark Nova

Ark Nova pozwoli ci na zbudowanie własnego, nowoczesnego ZOO!  Gracze będą budowali wybiegi, umiejscawiać zwierzęta w wybiegach, zajmować się konserwacją itp. Wszystko, aby zapewnić atrakcyjność placówki. Gra oparta na draftingu kart i układaniu heksagonalnych planszy. Ocena 8,7 na BGG!

 

 

 

Nowości wydawnicze od Portal Games na 2022 rok przypadły wam do gustu najbardziej? Byliście na Portalconie, czy może wybieracie się za rok? 😉

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Xenical – lek na odchudzanie. Jak działa?
Następny Deep Madness - Recenzja - czy uda Ci się wydostać z podwodnej kopalni ?