Wsparcie dla xCloud na Steam Decku już dostępne (poradnik w środku)


Jak wiadomo Steam Deck to naprawdę dobry sprzęt, ale też nie najmocniejszy i opcja grania w chmurze przyda się kiedy chcielibyśmy zagrać w coś na lepszych ustawieniach graficznych albo może w wyższej rozdzielczości kiedy do sprzedaży trafi dock. Microsoft przychodzi z pomocą i we współpracy z Valve dodaje wsparcie dla xCloud przez przeglądarkę.

Na Steam Decku mamy dostęp do Gamepassa przez Xbox Cloud Gaming w wersji beta Microsoft Edge. To oznacza, że będziemy musieli zainstalować wersje Edge’a na Decka i z jej poziomu wejść do xCloud Launchera, czyli wygląda to podobnie jak na PC. Póki co oczywiście usługa dostępna jest w wersji beta, ale pewnie szybko dostaniemy full release, ponieważ jest to spory plus dla Valve jak i Microsoftu.

Oprócz tego Steam Deck otrzymuje coraz lepsze wsparcie dla Windowsa poprzez sterowniki. Jak narazie możemy zainstalować Windowsa 10, ponieważ Windows 11 potrzebuje nowego BIOSu, nad którym pracuje aktualnie Valve. Jak wiadomo programy jak Primehack(fork Dolphina pozwalający na granie w Metroid Prime Trilogy z innym kontrolerem niż WiiMote + Nunchuck) możemy bez problemu uruchamiać przez Protona, to niektóre gry mają anticheaty, które nie pozwalają nam na granie w inny sposób niż na natywnie zainstalowanym Windowsie. Także Windows na Steam Decku znajdzie zastosowanie.

Jak zainstalować Edge’a i uruchomić xCloud na Steam Decku?

Microsoft wydał instrukcję jak to zrobić, ale nie każdy zna angielski, dlatego tutaj macie tłumaczenie.

Microsoft zaleca podłączenie klawiatury i myszki do Decka, ale zawsze można używać Steam+X aby używać klawiatury ekranowej i trackpadów.

 1. Najpierw musimy nacisnąć przycisk Steam i w zakładce power nacisnąć switch to desktop.
 2. Wejść w software center i w menu, które wysuniemy naciskając hamburgera(te trzy kreski). Tam w internet i web browsers.
 3. Instalujemy Microsoft Edge Beta.
 4. Wracamy do pulpitu, naciskamy na application launcher, wyszukujemy Microsoft Edge Beta, naciskamy prawym przyciskiem myszy i dodajemy do Steam.
 5. Potem w application launcherze wyszukujemy konsole/terminal i ustawiamy override tą komendą
  flatpak --user override --filesystem=/run/udev:ro com.microsoft.Edge
 6. Teraz wracamy do Steama ikonką na pulpicie i szukamy Microsoft Edge w naszej bibliotece Steam, klikamy prawym przyciskiem myszy i wchodzimy we właściwości/properties.
 7. Zmieniamy nazwę na Xbox Cloud Gaming (Beta).
 8. W launch options wpisujemy następującą rzecz:
  --window-size=1024,640 --force-device-scale-factor=1.25 --device-scale-factor=1.25 --kiosk "https://www.xbox.com/play"
 9. Teraz naciskamy na koło zębate > manage > controller layout i wybieramy „Gamepad with touchpad as Mouse.”.
 10. Możemy dodać ikonkę czy tło to naszego skrótu, którą udostępnił Microsoft.
 11. Aby zmienić ikonkę znowu wchodzimy w properties i klikamy prawym na pusty kwadrat obok nazwy i wybieramy pobrany Xbox_Cloud_Gaming_Icon.jpg.
 12. Aby dodać banner klikamy na xCloud w bibliotece i klikamy prawym na miejsce gdzie powinno być tło gry, klikamy set custom background i wybieramy Xbox_Cloud_Gaming_Banner.jpg.
 13. Aby dodać ikonę kapsuły(ten obrazek jak okładka gry). Jeżeli wejdziemy w zakładkę główną naszej biblioteki to zobaczymy pusty prostokąt z Xbox Cloud Gaming. Naciskamy prawym > manage > set custom artwork i wybieramy Xbox_Cloud_Gaming_Capsule.jpg.
 14. Kiedy uruchomimy xCloud przynajmniej raz to pojawi się w Recent Games, znowu jako pusty prostokąt, aby to zmienić robimy to samo co w punkcie 13.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Gran Turismo 7 - recenzja - Czy relaks warty jest kilkaset złotych?
Następny Dzięki jednej aplikacji możesz ustrzec się przed straceniem oszczędności życia