Atak Tytanów – dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie?


Czy po obejrzeniu Ataku Tytanów zastanawiacie się dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie? Dzisiaj spieszę z odpowiedzią!

UWAGA! SPOILERY FABULARNE!

Nagłe ustanie niszczycielskiego ataku stworzonego przez Erena i Ymir w Ataku Tytanów wydawało się z pewnych perspektyw nieoczekiwane. Jendnak będąc świadkiem rozstrzygnięcia ostatecznej Bitwy, której kulminacją była śmierć Erena, Ymir Fritz – pierwszy Tytan Pierwotny w Ataku Tytanów, zdecydowała się położyć kres erze Tytanów i narzuconego sobie wygnania na Ścieżkach. W konsekwencji, spowodowało to nagłe zatrzymanie postępującego Dudnienia, kładąc kres przerażającym rządom Erena, podczas którego zdziesiątkował on prawie 80% globalnej populacji ludzkiej poza Paradis.

Z jednej strony nie pojawiły się żadne konkretne informacje dotyczące zamiarów Ymir wobec Dudnienia, co nieźle pomieszało już i tak dość zawiłą fabułę serialu. Z drugiej strony, możemy się domyślać, że w grę wchodziły bardziej zawiłe wątki narracyjne, szczególnie dotyczące domniemanych podobieństw między relacją Ymir i króla Fritza, a także Erena i Mikasy. Te podobieństwa dały pewien wgląd w psychikę Ymir, rzucając światło na jej motywacje zarówno do zainicjowania, jak i zatrzymania Dudnienia.

dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie

Osiągnąwszy bezprecedensową władzę jako Pierwotny Tytan w historii, Ymir przekształciła globalną hierarchię, wynosząc plemię Erdian na szczyt prawie 2000 lat przed początkiem narracji Ataku Tytanów. Pod opresyjnymi rządami tyrańskiego i napędzanego władzą króla Fritza, Ymir wykorzystała swoje zdolności Tytana, aby zmiażdżyć swoich przeciwników, przewodząc ekspansji terytorialnej Erdii i przyczyniając się do rozwoju infrastruktury kraju. W zamian za jej niezwykłe usługi Fritz, kierując się swoim wypaczonym punktem widzenia, „nagrodził” ją, zmuszając do urodzenia jego potomstwa. Nawet po urodzeniu trzech córek, Ymir bezinteresownie interweniowała, aby ocalić Fritza przed zamachem na niego. Pomimo swoich zdolności Tytana, Ymir uznała swoją śmiertelność i chętnie przyjęła śmierć, kładąc kres jej cierpieniom pod panowaniem Fritza.

Niestety, oczekiwania dotyczące wiecznego spoczynku zostały zniszczone, gdy obudziła się w innym wymiarze. Tutaj odkryła zdolność komunikowania się ze swoimi potomkami w świecie zewnętrznym poprzez promienną, przypominającą drzewo strukturę – koordynat powiązany z Tytanem Pierwotnym. Zanurzona w krainie Ścieżek, Ymir została skazana na wieczną służbę rodowi Fritzów, formując ciała przyszłych zmiennych Tytanów z piasków tego miejsca. Król Fritz, chcąc zdobyć trwałe moce Tytanów, zapoczątkował tradycję dziedziczenia Tytanów, zmuszając swoje córki – Marię, Rose i Sheenę – do skonsumowania szczątków ich matki. W rezultacie Ymir była świadkiem, jak koordynat rozszerzał swoje gałęzie, ułatwiając dziedziczenie mocy Tytanów z pokolenia na pokolenie i przyczyniając się do rozprzestrzeniania się Poddanych Ymir w miarę ewolucji Imperium Erdian.  Przez prawie 2000 lat Ymir niestrudzenie rzeźbiła formy zmiennych Tytanów, cały czas monitorując czyny swojego potomstwa, przywiązanego do niewoli królewskiego rodu Erdian. Pojawiło się pytanie – dlaczego zatem kontynuowała dziedzictwo króla Fritza? Okazało się, że Ymir faktycznie go kochała (jednak całość przypominała nieco syndrom sztokholmski) oraz okazywała głęboką troskę o swoich potomków, którzy odegrali kluczową rolę w ustanowieniu dominacji Imperium Erdian.

dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie

Przebywając samotnie krainie Ścieżek przez niezmierzony czas, zmęczona nieustannym zamknięciem, Ymir zaczęła myśleć o sposobie na zakończenie swojej niewoli. Niestety nie była w stanie uwolnić się od obowiązków króla Fritza, upierając się w bezkrytycznym przestrzeganiu poleceń królewskiego rodu. Ta lojalność przetrwała nawet wtedy, gdy dopuszczali się niewypowiedzianych czynów, mordując wielu niewinnych ludzi i wszczynając przerażające wojny, które unicestwiły całe cywilizacje poprzez niszczycielską Moc Tytanów. Będąc świadkiem głębokiego cierpienia zadanego światu przez jej potomków i czując ciężar swego samotnego oporu, Ymir zaczeła marzyć, aby ktoś przyszedł jej z pomocą. Pragnienie to zmaterializowało się, gdy Eren Jaeger w towarzystwie swojego przyrodniego brata Zeke’a przedostał się do świata Ścieżek podczas Wojny o Paradis. Podczas gdy Zeke wydawał rozkazy, odzwierciedlając polecenia innych członków królewskiego rodu, Eren błagał Ymir, aby pomogła mu w zniszczeniu mocy Tytanów, dając jej autonomię w kształtowaniu własnego przeznaczenia.

dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie

Doświadczając po raz pierwszy w swoim życiu poczucia wolności, Ymir poczuła się traktowana jako jednostka posiadająca wolną wolę, a nie jako istota podporządkowana. Wyrywała się więc z okowów posłuszeństwa i zdecydowała sprzymierzyć się z Erenem. Dlatego też zainicjowała Dudnienie, jak zostało przewidziane we wspomnieniach Tytana Atakującego. W ciągu czterech dni tytani, zamknięci do tej pory w Murach, dowodzeni przez ogromnego Tytana Pierwotnego Erena, wytępili cztery piąte ludzkości za Murami.

Przez cały ten okres Ymir obserwowała także dynamikę pomiędzy Erenem i a jego przyjaciółką, regularnie zagłębiając się w myśli tej drugiej, korzystając z mocy Tytana – ujawniło to też źródło uporczywych bólów głowy Mikasy. W miarę rozwoju Dudnienia, Ymir obserwowała wewnętrzną walkę Mikasy, która postanowiła zakończyć życie osoby, którą kochała najbardziej. To skłoniło ją do zastanowienia się nad wyborem, jakiego dokonała, by ocalić króla Fritza.

dlaczego Ymir zatrzymała Dudnienie

Po decyzji Mikasy o zabiciu Erena Ymir zrozumiała wagę swojej decyzji i dostrzegła podobieństwa, jakie niosła z jej własnym aktem ofiarnym. W przeciwieństwie do Ymir, która poświęciła się, by ocalić króla Fritza, Mikasa zdecydowała się zakończyć życie Erena, uniemożliwiając w ten sposób kontynuację jego ludobójczej misji, ratując świat przed dalszą dewastacją. Pokazało to znaczącą różnicę z decyzją Ymir, która wcześniej uwolniła Moc Tytanów pogrążając świat w stuleciach konfliktów i udręk. Decyzja Mikasy przedłożyła dobro ogółu nad miłość osobistą, dając Ymir siłę niezbędną do uwolnienia się od ciężaru miłości i niewoli, którego się kurczowo trzymała. Zdając sobie z tego sprawę, Ymir zerwała połączenie z krainą Ścieżek. W ten sposób pozwoliła sobie odejść, kończąc raz na zawsze swoje cierpienie.

 

 

Zobacz też: Najlepiej oceniane odcinki anime Atak Tytanów – top 10

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Czy można grać w Last Epoch offline?
Następny Greedfall 2: The Dying World otrzyma Wczesny Dostęp