Pracujesz zdalnie. Ta sieć będzie idealna dla Ciebie!


Internet wprowadził spore zmiany w wielu zawodach, które dzięki dostępowi do sieci mogą być wykonywane w znacznie bardziej efektywny sposób. W ostatnich latach na popularności zyskała także praca zdalna. Aby jednak móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe w domu z pełną wydajnością, niezbędna będzie odpowiednia oferta internetu.

Kto może skorzystać z pracy zdalnej?

Praca zdalna polega na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy – najczęściej w domu. Takie rozwiązanie jest dostępne zarówno dla pracowników etatowych, którzy w ten sposób mogą realizować pełen wymiar godzin każdego dnia, jak i freelancerów z bardziej elastycznym czasem pracy. Zawody wykonywane przez internet są niezwykle zróżnicowane, zaczynając od informatyków i specjalistów od marketingu, poprzez obsługę klienta i księgowość, aż po korepetycje online. W żadnym z nich nie można jednak liczyć na pełną sprawność bez odpowiedniego wsparcia, którego podstawą jest stabilne i szybkie połączenie internetowe.

Nie tylko home office – praca zdalna poza domem z internetem mobilnym

Wiele firm, które umożliwiają pracę w trybie zdalnym, pozwala na elastyczność nie tylko pod względem wyboru godzin pracy, lecz także miejsca. Z tego względu wiele osób decyduje się na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych na przykład w kawiarni lub bibliotece. Powodów może być sporo – to między innymi atmosfera sprzyjająca skupieniu, potrzeba odseparowania miejsca pracy od przestrzeni do odpoczynku czy po prostu chęć zmiany otoczenia. W większości przypadków potrzebny będzie internet mobilny. Część kawiarni, bibliotek i innych podobnych punktów udostępnia własne sieci wi-fi. Warto jednak mieć na uwadze, że połączenie z publiczną siecią może być dość ryzykowne, a prędkość przesyłu danych często może pozostawiać wiele do życzenia. W efekcie lepszym rozwiązaniem przeważnie będzie transfer oferowany przez własny abonament telefoniczny oraz odpowiedni pakiet internetowy.

Internet mobilny i stacjonarny w pracy zdalnej

Efektywna praca zdalna wymaga odpowiedniego przygotowania – należy zadbać o komfortowe miejsce do korzystania z komputera lub laptopa, właściwe warunki, a także sprawny internet. W wielu przypadkach połączenie stacjonarne będzie odpowiednie: jest to opcja zalecana zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w trybie home office zgodnie z dosłowną definicją tego terminu. Nie zawsze jednak jest to najlepszy wybór – ostateczna decyzja powinna zależeć przede wszystkim od tego, gdzie będziemy wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Czym różni się internet mobilny od stacjonarnego? To przede wszystkim dostępność – dzięki karcie SIM lub e-SIM dane sieciowe mogą być odbierane przez urządzenie mobilne w praktycznie dowolnej lokalizacji. W efekcie można korzystać z połączenia wszędzie tam, gdzie dostępny jest zasięg 5G lub LTE, w zależności od wykorzystywanej technologii. Co więcej, telefony komórkowe już niemal zawsze pozwalają na stworzenie tzw. hotspotu, który pozwala uczynić ze smartfona przenośny router. To sprawia, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń pod względem miejsca, w którym chcemy pracować – może to być nie tylko dom czy biuro, lecz także kawiarnia, czytelnia, a nawet relaksująca lokalizacja na łonie natury.

Zaczynam pracę zdalną – jaką sieć wybrać?

Istnieje wiele czynników, które należy sprawdzić przed wyborem odpowiedniej oferty – jednym z nich jest limit transferu. W przypadku, gdy chcemy codziennie wykonywać swoją pracę w trybie zdalnym, warto zadbać o jak największy zasób gigabajtów. Ciekawe propozycje pod tym względem oferuje między innymi sieć Otvarta – za najtańszy abonament z 2 GB transferu zapłacimy 9,99 zł, z kolei największa opcja (200 + 100 GB) to tylko 49,99 zł miesięcznie. Kolejną ważną kwestią jest wykorzystywana technologia: podczas gdy obecnie większość użytkowników urządzeń mobilnych w Polsce nadal korzysta z łączności LTE, internet 5G ma coraz większe pokrycie. Sieć piątej generacji to znacznie większe możliwości pod względem prędkości i stabilności – to rozwiązanie obsługiwane w ramach każdego abonamentu sieci Otvarta.

Przy wyborze korzystniejszej oferty nie trzeba decydować się na nowy numer, a przez to być zmuszonym do informowania wszystkich znajomych o zmianie numeru. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie numeru – dzięki temu można mieć pewność, że znajomi czy rodzina nadal będą mogli bez problemu się z nami skontaktować. Co więcej, abonament to przeważnie najlepsza opcja do pracy zdalnej: internet na kartę często okazuje się bardziej kosztowny przez niewielkie rozmiary pakietów.

Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?

Aby zminimalizować koszty abonamentu, warto zdecydować się na opcję bez telefonu. Co istotne, nie musi to oznaczać jednorazowego wydatku na poziomie kilku tysięcy złotych – urządzenia w sklepach z elektroniką można kupić na raty, a ostateczna cena będzie przeważnie korzystniejsza niż w przypadku zakupu u operatora. Gdzie szukać najlepszych ofert? Warto przejrzeć propozycje wspomnianej już sieci Otvarta – abonament zaczyna się już od 9,99 zł miesięcznie. Ponadto jest to jeden z nielicznych operatorów w Polsce, który już teraz obsługuje karty eSIM – to wygodne rozwiązanie wprowadzane przez coraz większą liczbę producentów smartfonów, na przykład przez Apple.

Zasięg 5G wszędzie tam, gdzie chcesz pracować

Podczas pracy zdalnej warto zadbać przede wszystkim o szybkość i stabilność transferu. Zbyt wolne ładowanie się stron, problemy w komunikacji ze współpracownikami, zakłócenia obrazu czy dźwięku przy rozmowach – to sytuacje, które mogą znacznie zakłócić wykonywanie swoich obowiązków. Jak rozwiązać ten problem w przypadku sieci mobilnych? Warto postawić na internet 5G – piąta generacja sieci komórkowych charakteryzuje się znacznie większą przepustowością niż łączność LTE, dzięki czemu nawet przy jednoczesnej obsłudze wielu użytkowników może zapewnić komfortowe warunki korzystania z sieci. Zasięg 5G jest oferowany w Polsce m.in. przez sieć Otvarta.

Stały adres IP w sieci mobilnej? To możliwe

Standardowym rozwiązaniem w przypadku sieci mobilnych jest dynamiczny adres IP – przeważnie przy każdym połączeniu urządzenia z siecią jest przypisywany nowy adres. Taka funkcjonalność nie zawsze jednak będzie korzystna dla pracowników zdalnych. Systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w ramach danej firmy, na przykład sieci VPN, mogą wymagać konkretnego adresu IP. Stały IP to rzadkość w sieciach komórkowych, jednak istnieje pewien wyjątek – ponownie jest to Otvarta. Ponadto takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w domu, gdzie może posłużyć między innymi do skutecznej obsługi systemów monitoringu.

Odpowiedni pakiet internetowy w ramach abonamentu to najlepsze rozwiązanie dla pracy zdalnej ze względu na dostępność w każdym miejscu, wygodę użytkowania i szybki transfer. Aby liczyć na jak najlepsze warunki, warto postawić na wsparcie ze strony sieci zapewniającej obsługę technologii takich jak internet 5GeSIM czy stały adres IP – takie rozwiązania znajdziemy w ofercie Otvarta.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Serial House of the Dragon - odcinek 6 - pot, krew i łzy
Następny Cyberpunk 2077 - Johny Silverhand i jego przedmioty - Poradnik z mapami